Veganské boty, o co vlastně jde?

Veganské boty, stále populárnější segment obuvi, to jsou jednoduše boty vyrobené z produktů, které nepocházejí z živočišné výroby. A rozhodně to není jen o kůži!

Jasně, na prvním místě je tedy svršek, který bývá z textilních nebo umělých materiálů. U veganských bot se tedy nemůžete setkat s živočišnou kůží v žádné podobě nebo úpravě, naopak umělá kůže může být zpracována mnoha způsoby, se kterými se běžně setkáváme. Odolnost umělých materiálů je v dnešní době již dostatečná a nemusíte mít strach, že by umělá kůže vydržela méně. Je mnohem pravděpodobnější, že boty dřív "spotřebujete" klasickým využíváním. Umělá kůže vykazuje stejné vizuální i funkční vlastnosti jako živočišná kůže.

Stejně tak textilní svršek bývá obvykle poměrně houževnatý a dle způsobů využití dokáže odolat nejrůznějším obtížným podmínkám. V každém případě doporučujeme využívat impregnaci, která výrazně zvyšuje odolnost materiálů a tím prodlužuje životnost obuvi.

U dnešní moderní obuvi se samozřejmě využívá lepidlo. V případě veganských bot se pak zásadně jedná o syntetická či rostlinná lepidla, což je rozdíl proti některým druhům využívaných lepidel, do kterých výrobci přidávají části zvířecích kostí a chrupavek. Značka Macbeth využívá pro své veganské boty speciálně vyvinuté syntetické lepidlo na vodní bázi.

Další překvapivou složkou je barvivo, které opět může být z několika zdrojů, z nichž některé mohou obsahovat živočišné produkty (např. karmín). Na barvené veganských bot se tak zásadně využívají pouze umělá případně rostlinná barviva.

Proč tedy nenosit veganské boty? Nevíme. Podle našich zkušeností jsou stejně trvanlivé jak "neveganské" boty, záleží v prvé řadě na uživatelích, jak a k čemu boty používají. Nebojte se veganských bot, nezklamou vás!